Dieta bezglutenowa – samo zdrowie?

belly-3186730_960_720

O diecie bezglutenowej jest w ostatnich czasach bardzo głośno. Gwiazdy, influencerzy, fit trenerzy dumnie ogłaszają, że przeszli na dietę pozbawioną glutenu i zauważają jej dobrodziejstwa. Co jednak każdy z nas powinien wiedzieć o tej diecie? Jak działa? I czy jest zdrowa?

Niezależnie od tego, jakie są nasze nawyki żywieniowe i upodobania kulinarne, powinniśmy orientować się w temacie jedzenia, bo przecież jest ono kwestią bliską każdemu z nas. O ile diety kapuściane, bananowe czy jajeczne możemy dziś przemilczeć, o tyle dieta bezglutenowa jako istny trend naszych czasów, wymaga krótkiego chociaż wyjaśnienia.

Dieta ta polega na całkowitym wyeliminowaniu glutenu z naszych nawyków żywieniowych. Jakie pociąga za sobą konsekwencje? Co trzeba wiedzieć?

Dieta ta jest naprawdę zdrowa

Można się dziwić lub też nie, ale trzeba przyznać, że dieta bezglutenowa niesie ze sobą znaczne poprawienie stanu zdrowia jej miłośników. Przede wszystkim dobrze wpływa na nasz układ trawienny, powodując, że pracuje on szybciej i wydajniej. Dzięki niej można zapomnieć o biegunkach, wzdęciach, zaparciach czy bólach brzucha. Dodatkowo trzeba pamiętać, że dieta ta sprawnie poprawia stan gospodarki wodnej naszego organizmu. Dzięki temu woda nie gromadzi się w nim i przestajemy miewać uczucia ciężkości i opuchnięcia, a ponadto – chudniemy. Warto również wiedzieć, że dzięki pozbyciu się glutenu, możemy liczyć na poprawę stanu naszych nerek.

Niestety jest kosztowna

Nie da się ukryć, że dieta bezglutenowa bazuje na produktach i składnikach wysokiej jakości, które trudno jest dostać w zwykłych sklepach. Najczęściej są to produkty EKO i FIT, których wyprodukowanie jest drogie i same w sobie też pozostają przez to drogie.

Inwestycja ta może jednak być inwestycją dobrą. Jeśli będziemy wydawać więcej pieniędzy na jedzenie (a decydując się na przejście na taką właśnie dietę, musimy liczyć się z tym, że będziemy wydawać więcej), możemy zapomnieć o kupowaniu leków i suplementów mających za zadanie pomóc nam w uporaniu się z powyższymi dolegliwościami. W efekcie może okazać się, że dzięki zdrowszemu trybowi jedzenia i życia, uda nam się nawet coś zaoszczędzić.