Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak zadbać o prawidłową wentylację w mieszkaniu?

20 lipca 2021

Nieprzyjemny zapach, para wodna skraplająca się na szybach, a także obecność pleśni to najczęstsze objawy niewydajnej wentylacji. Przyczyn tego stanu jest wiele – od źle wykonanej instalacji, przez jej zanieczyszczenie aż do błędów właściciela domu, który zadbał o to, by pomieszczenia były w pełni szczelne. Warto zwrócić uwagę na system wentylacyjny, co pozwoli ustrzec się nieprzyjemnych konsekwencji braku odpowiedniej wymiany powietrza, przede wszystkim w aspekcie zdrowotnym.

Winowajca nr 1 – okna

Pierwszym winowajcą nieefektywnej wentylacji w domu mogą być okna. Zamykamy je szczelnie, co praktycznie eliminuje przepływ powietrza, przede wszystkim w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Oczywiście nie chodzi o to, aby zimą otwierać wszystkie okna czy je uchylać, ale zastosować proste urządzenie, jakim jest nawietrzak inaczej zwany nawiewnikiem. Z pewnością rozwiąże on problem. Nawietrzak montuje się na górnej części ramy okiennej, a jego zadaniem jest zapewnienie minimalnego dopływu powietrza do pomieszczenia. Akcesoria te możecie kupić z pomocą pożyczki bez BIK.

Niewydajna wentylacja grawitacyjna jest też często efektem zanieczyszczenia przewodów. Warto od czasu do czasu zlecić przegląd instalacji, aby usunąć z niej zalegający kurz, a nierzadko także kawałki kamieni czy – co spotyka się szczególnie w budynkach parterowych – resztki jedzenia wrzucone tam przez zwierzęta np. ptaki lub kuny. Aby uniknąć tego kłopotu, musicie zabezpieczyć wylot wentylacji dachowej specjalnymi daszkami.

Wentylacja mechaniczna

Nowoczesne budynki wyposażane są dziś w wentylację mechaniczną, która znacząco poprawia efektywność wymiany powietrza w pomieszczeniach. Jest to system specjalnych kanałów, które rozprowadzane są po całym obiekcie. Zakończone są kratkami nawiewno – wywiewnymi. Warto wspomnieć, że wentylacja mechaniczna jest także częścią systemu rekuperacji, czyli ekologicznego i taniego ogrzewania wnętrz. Inwestycja w tego rodzaju instalację jest kosztowna, jednak z pewnością opłacalna, a w pokryciu wszystkich wydatków pomoże pożyczka bez BIK.

Pamiętajcie, że wykonanie wentylacji mechanicznej w budynku istniejącym wiąże się z dość dużym remontem, dlatego najlepiej pomyśleć o tej instalacji już na etapie projektowania domu. Decydując się na wentylację mechaniczną, znacznie zwiększacie komfort w pomieszczeniach. System usuwa zużyte powietrze, a wraz z nim nieprzyjemne zapachy pochodzące na przykład z kuchni.

Redakcja beauty-world-news.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Planowanie czasu a samorozwój
dyfuzor

Relaksujące aromaty

9 lutego 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?

dyfuzor