Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Stres w pracy- zjawisko, któremu powinno się stanowczo zapobiegać lub dusić w zarodku

2 października 2020


Praca, żeby była efektywna- powinna sprawiać radość. Gdy jej zabraknie, zajęcie zarobkowe kojarzy się bardziej z pasmem udręk i nieszczęść niż z czynnością, która powinna nas pasjonować i rozwijać.

Stres w pracy- kiedy ma destrukcyjne działanie?

Ogólnie pozytywny stres w pracy nie jest niczym złym. Po pierwsze dlatego, że popycha nas do wytężonego działania i sprawia, iż nasz mózg zaczyna wchodzić na tak zwane wyższe obroty. Dzięki czemu jest się w stanie zrobić więcej, bo następuje podwójna mobilizacja, a pomysły same zaczynają nam napływać do głowy. Presja czasowa sprawia też, iż nasze ruchy są bardziej skoordynowane i płynniejsze.

Jednak jest to tylko jedna strona medalu, ponieważ stres może oddziaływać negatywnie. Silny stres w pracy pojawia się na przykład wtedy, gdy jest się ofiarą mobbingu. Szykany i złośliwe uwagi ze strony przełożonego potrafią zabrać całą przyjemność z wykonywanej pracy. Równie wiele stresu w pracy pojawia się, gdy krążą pogłoski o rychłej redukcji etatów. Strach i panika są tak wielkie, ponieważ nikt dokładnie nie wie, kto ma zostać zwolniony. Wypowiedzenie może dostać każdy pracownik bez względu na staż pracy.

Skutki przewlekłego stresu w pracy?

Po pierwsze osoba, która jest długotrwale pod jego działaniem- staje się niepewna, wycofana, wręcz lękliwa. Po drugie ma ona kłopoty z koncentracją, więc częściej zdarza jej się o czymś zapomnieć lub pomylić się w jej trakcie. Poza tym pracownik poddany mobbingowi staje się nerwowy, apatyczny oraz skłonny do agresji. Musi przecież jakoś odreagować te wszystkie negatywne emocje, które się w nim aż gotują.

Przy czym zazwyczaj odgrywa się on na kolegach z pracy, a nie na szefie agresorze. Stres w pracy rzutuje też na naszą chęć do działania i tego, jak postrzega się świat. Gdy wszystko dookoła nas irytuje, denerwuje i doprowadza do płaczu to nic dziwnego, że miejsce pracy jawi nam się jako karny obóz, do którego trzeba iść za karę.

Zdrowotne skutki stresu w pracy

Po pierwsze osoba poddana silnemu stresowi ma problemy z zasypianiem. Przez to, że nie może normalnie spać, jest nieprzytomna, mentalnie nieobecna i przytłumiona. Winną stresu w pracy jest także i to, że boli ją nieustannie żołądek i brak jej apetytu.

Ponadto pracownik upokarzany i poniżany zaczyna popadać w stany depresyjne. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem wiadomego czynnika obniża się jego samoocena. Stres w miejscu pracy skutkuje i tym, że spada nasza odporność, a organizm zaczyna chorować. Prowadzi to do tego, że wszystkie narządy wewnętrzne słabiej pracują. A już najbardziej sponiewierany i wycieńczony jest nasz mózg.

Czy warto lekceważyć stres w pracy?

Absolutnie nie. Po pierwsze, bo on wpływa na pracowniczą wydajność. A po drugie stres zabija całą naszą kreatywność i poczucie życiowego sensu. Dlatego też lepiej stracić pracę i poszukać nowej niż zostać popychadłem szefa, na którym wyżywa się przy każdej nadarzającej się okazji. Co prawda stres można łagodzić lekami czy ziołami. Jednak jest to działanie krótkotrwałe. Ponadto łagodzi ono jedynie skutki napięcia nerwowego, a nie jego źródło.

Redakcja beauty-world-news.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Finansowanie pojazdów dla logistyki
walka z komarami

Skuteczna walka z komarami

25 sierpnia 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?

walka z komarami