Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Kredyty dla firm – skąd wziąć pieniądze na założenie i rozwój firmy?

1 października 2020

Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu z nas. Niestety mimo dobrego pomysłu na biznes rzadko kiedy decydujemy się na jego otwarcie. Głównym powodem, przez który rezygnujemy jest brak pieniędzy. Wielu myśli, że głównym źródłem finansowania biznesu są własne oszczędności. Posiadanie własnego kapitału pozwoli nam na otwarcie małego przedsiębiorstwa. Jeśli jednak spojrzymy na osoby, które osiągnęły sukces zobaczymy, że duża część z nich zaczynała jedynie z dobrym pomysłem na biznes. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości pozyskania pieniędzy na otwarcie i rozwój firmy.

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes?

Pierwszą opcją jest kredyt dla firm. Wiele banków oferuje kredyty na założenie własnej firmy. Wysokość kwoty jaką możemy dostać jest zależna od wielu czynników. Wpływ na to ma dobry biznesplan, dzięki któremu bank zdecyduje czy udzieli nam kredytu. Na wysokość kwoty, którą możemy pożyczyć wpływa także nasz majątek. Posiadanie mieszkania, domu czy auta może być zabezpieczeniem dla banku, a dzięki temu możemy uzyskać znacznie większą kwotę. Wysokość kredytu zależy także od wkładu własnego w biznes. Dlatego właśnie lepiej jest posiadać jakieś oszczędności.

Kolejnym sposobem na pozyskanie funduszy są dotacje. Pierwszą z nich uzyskamy tylko jako osoby bezrobotne. Dlatego warto przed założeniem działalności gospodarczej zarejestrować się w urzędzie pracy. W tym wypadku kwota nie jest duża, gdyż wynosi dwadzieścia parę tysięcy, jednak powinno to wystarczyć na wyposażenie małej firmy. Te pieniądze możemy przeznaczyć na zakup rzeczy niezbędnych do prowadzenia firmy. Dofinansowanie to jest bezzwrotne, jeśli nasza firma będzie działać przez rok od momentu jej założenia. Drugą opcją jest dofinansowanie z unii europejskiej, którego kwota jest wyższa i wynosi 40 tysięcy złotych. Za tą kwotę możemy śmiało otworzyć własny biznes. Żeby uzyskać dotacje niezbędny jest dobry biznesplan. To właśnie na jego podstawie urzędnicy zdecydują o przyznaniu dotacji, oraz o jej wysokości.

Kolejny sposób na sfinansowanie własnej firmy to pozyskanie inwestora, bądź inwestorów. Na polskim rynku działają dwie grupy, które inwestują swoje pieniądze w biznesy z potencjałem na sukces. Pierwsza z nich to fundusze venture capital. Jest to podmiot zrzeszający inwestorów. Jednak inwestują oni w już istniejące biznesy. Drugą grupą są aniołowie biznesu. Są to osoby które odniosły sukces i posiadają własny kapitał, który inwestują w nowe przedsiębiorstwa. W zamian za pomoc finansową przekazujemy im część udziałów w firmie. W przyszłości, kiedy inwestycja anioła biznesu się zwróci, będziemy mogli odkupić jego udziały. Dzięki temu staniemy się jedynymi właścicielami firmy. W tym wypadku możemy uzyskać znacznie więcej pieniędzy niż w przypadku kredytu dla firm.

Crowdfunding

Ostatnią opcją zdobycia pieniędzy na własny biznes jest crowdfunding. Jest to finansowanie społecznościowe, czyli mówiąc inaczej zbiórka pieniędzy, którą możemy przeprowadzić w internecie. Wystarczy wejść na portal stworzony właśnie w tym celu. Tam opiszemy nasz pomysł na biznes i podamy potrzebna kwotę. Naszą zbiórkę możemy udostępniać na portalach społecznościowych, co dodatkowo zwiększy liczbę potencjalnych darczyńców.

Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać? Poradnik

Redakcja beauty-world-news.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Finansowanie pojazdów dla logistyki
walka z komarami

Skuteczna walka z komarami

25 sierpnia 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?

walka z komarami