Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Łóżko rehabilitacyjne dla dziecka – kiedy jest przydatne?

16 stycznia 2021 łóżko rehabilitacyjne

Łóżka rehabilitacyjne przeznaczone są dla osób, które nie potrafią stale bądź okresowo samodzielnie się poruszać oraz wymagają przebywania w pozycji leżącej. Pozwalają one w wygodny sposób odpoczywać oraz przybrać najbardziej ergonomiczną pozycję, która ułatwi rekonwalescencję. Kiedy warto pomyśleć nad łóżkiem rehabilitacyjnym do pokoju dziecięcego?

Ograniczony zakres ruchu

Łóżko rehabilitacyjne przyda się przede wszystkim dzieciom, które cierpią na różnego typu choroby przewlekłe czy też wrodzone, które sprawiają, że ich zakres ruchu jest mocno ograniczony. Dzieje się tak przy mózgowym porażeniu dziecięcym, różnego rodzaju chorobach genetycznych czy wadach serca. Dziecko, które jest sparaliżowane bądź nie potrafi samodzielnie się poruszać albo jego stan wymaga długiego leżenia, będzie potrzebowało dobrego łóżka rehabilitacyjnego, w którym może spokojnie odpoczywać i nabierać sił na walkę z chorobą. Warto pamiętać, że młody organizm dopiero się kształtuje, dlatego wygodny materac dopasowany do dziecięcych potrzeb to podstawa.

Chwilowe ograniczenia

Wbrew pozorom łóżko rehabilitacyjne przydaje się także dzieciom, które przez jakiś czas muszą leżeć bądź ich zakres ruchu został chwilowo ograniczony. Dzieje się tak najczęściej przy złamaniach, które wymagają nieco czasu na rekonwalescencję. Chore dziecko ze złamaną nogą czy po upadku na kość ogonową może wydawać się pełne energii, jednak zgodnie z zaleceniami lekarskimi powinno jak najwięcej czasu spędzać w pozycji leżącej. Niestety, opieka nad dzieckiem w tradycyjnym łóżku jest znacznie utrudniona, a co więcej w przypadku niektórych złamań (na przykład złamania nogi) brak odpowiedniego ułożenia kończyny może powodować problemy w zrastaniu się kości. Dlatego też pomimo, iż często wydaje się, że przez kilka dni czy tygodni dziecko może leżeć na kanapie bądź we własnym łóżku, o wiele lepiej dla jego zdrowia jest zainwestować w łóżko rehabilitacyjne.

Wypożyczyć czy kupić?

Kupno łóżka rehabilitacyjnego to spory wydatek, zwykle kilku tysięcy złotych. Łóżka rehabilitacyjne pediatryczne dostosowane są do wieku dziecka, zatem ich zakup w przypadku małych dzieci mija się z celem, ponieważ dziecko stale rośnie i potrzebuje coraz większego łóżka. Pod tym względem łóżka rehabilitacyjne przypominają nieco te tradycyjne – dwu czy trzy latek zwykle śpi w łóżeczku dostosowanym do jego wieku. Zakup łóżka rehabilitacyjnego to zły pomysł także w przypadku, gdy mamy do czynienia ze schorzeniem utrudniającym poruszanie się krótkoterminowym, czyli na przykład przy złamaniach. Co więc powinien zrobić rodzic, który chce dla swojego dziecka jak najlepiej? Z pomocą przychodzi wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych, w której istnieje możliwość wypożyczenia profesjonalnego sprzętu do rehabilitacji. Ogromną jej zaletą jest fakt, iż wypożyczający płaci jedynie abonament za okres, w którym łóżko jest użytkowane w jego domu. Po tym czasie nie trzeba już uiszczać opłat, a co więcej łóżko trafia z powrotem do wypożyczalni, natomiast rodzic ma możliwość wymiany go na inne bądź zagospodarowania przestrzeni w pokoju, gdy specjalistyczne łóżko nie jest już potrzebne. 

Redakcja beauty-world-news.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

łóżko rehabilitacyjne
Sprzęt rehabilitacyjny

Jesteś zainteresowany reklamą?