Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Zaciągnięcie kilku zobowiązań może doprowadzić do sytuacji, że zabraknie Ci środków na spłatę zadłużenia. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem – takie sytuacje po prostu się zdarzają. Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Czym jest i jak działa ta forma pożyczki bankowej?

Kredyt konsolidacyjny – definicja

Jest to forma kredytu, który pozwala połączyć w jedną ratę kilka innych pożyczek bankowych. Mówiąc najprościej – bank, w którym zdecydujesz się na zaciągnięcie tej formy zobowiązania, spłaca za Ciebie wszystkie inny kredyty – a Ty płacisz jemu jedną ratę.

To rozwiązanie jest doskonałe dla kredytobiorców z wielu względów. Warto jednak wybrać najkorzystniejszą opcję, dlatego jeśli rozważasz zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego – dokładnie sprawdź dostępne na rynku oferty.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim – taka forma jest znaczną wygodą dla kredytobiorcy. Pozwala na spłacanie wszelkich zobowiązań w formie jednej, miesięcznej raty. Nie ma już konieczności wysyłania kilku czy kilkunastu przelewów, nierzadko do różnych banków – po prostu spłaca się jedną, wygodną ratę.

Dodatkowo, taka forma kredytowania może się okazać po prostu korzystniejsza finansowo. Każdy bank posiada bowiem własne oprocentowanie i od kwoty każdego kredytu spłacamy odsetki. Wystarczy usiąść do kalkulacji i sprawdzić, czy jedna rata kredytu konsolidacyjnego w wybranym banku nie sprawi, że w rzeczywistości spłacimy znacznie mniej niż gdy opłacamy kilka kredytów jednocześnie.

Jak zaciągnąć tę formę zobowiązania?

Wyjścia są trzy. Pierwszą opcją jest samodzielne wypełnienie wniosku online. To rozwiązanie najszybsze ze wszystkich, ale również obarczone największym ryzykiem. Może bowiem okazać się, że źle coś zrozumiemy w dokumentacji i nieprawidłowo wypełnimy. W takiej sytuacji trzeba się najczęściej liczyć z decyzją odmowną i, co gorsza, będzie ona utrzymana w systemie przez dłuższy czas. Część banków działa bowiem tak, że raz wystawiona negatywna decyzja obowiązuje na przykład przez pełne trzy miesiące.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy pracownika banku w wypełnianiu dokumentów. Tutaj ryzyko, że popełniony zostanie błąd – maleje. Jednocześnie, ograniczamy się do jednego banku. Bez odpowiedniej wiedzy o bankowości – może okazać się, że nie wybraliśmy najkorzystniejszej dla nas opcji i wciąż spłacamy więcej niż byśmy mogli.

Trzecim rozwiązaniem, które wydaje się być najkorzystniejsze z punktu widzenia klienta – jest po prostu wsparcie specjalisty, który wie, w jaki sposób znaleźć dobre warunki. Mowa tu o doradcach finansowych, którzy w imieniu swojego klienta porównują wszystkie dostępne oferty bankowe i wybierają kilka, które wypadają najlepiej. Następnie składają wszelkie niezbędne dokumenty i pomagają przejść przez cały proces. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że daje możliwość uzyskania najlepszych warunków ze wszystkich, bez żadnej wiedzy o kredytach konsolidacyjnych. Wystarczy przekazać niezbędną dokumentację profesjonaliście, który zajmie się formalnościami w Twoim imieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *