Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Oszczędzanie pieniędzy- proces, który trzeba przeprowadzać powoli i z dużym namysłem

20 września 2020


Pieniądze można oszczędzać na wiele sposobów i nie ma w tej różnorodności niczego złego. Niemniej wszystkie one sprowadzają się do tego, że najpierw trzeba je mieć, by móc je pomnażać, a potem oszczędzać.

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

A choćby dlatego, że w życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, które mogą przewrócić do góry nogami nasz domowy budżet. Takie sytuacje jak nagła utrata pracy czy choroba członka rodziny dobitnie pokazują, że warto mieć coś odłożonego na czarną godzinę. Poza tym oszczędzanie pieniędzy uczy nas przy okazji jak nimi rozsądnie dysponować. A to umiejętność, która przydaje się na każdym etapie życia.

Oszczędzanie środków finansowych ma jeszcze ten plus, iż uczy nas planowania długofalowego i uczula nas poniekąd na to, że dobrobyt jest stanem przejściowym, który w każdej chwili może ulec zmianie. Dzięki oszczędzaniu nawet chwilowa utrata płynności finansowej nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. Nie jest też powodem frustracji ani silnego zdenerwowania.

Co się dzieje z ludźmi, którzy nie mają absolutnie żadnych oszczędności?

Po pierwsze przy każdej kryzysowej sytuacji typu utrata zdrowia, czy pracy wpadają w czarną rozpacz i popłoch. Po drugie, by spłacić wszystkie zobowiązania- biorą pożyczki, a to już prosta droga do spirali długów. W ekonomii zasada, aby zwalczać klin klinem, nie ma absolutnie nijakiego zastosowania. W końcu ich beztroska i lekkomyślność prowadzi do tego, że muszą wyprzedawać krok po kroku swój majątek. Gdy tego nie robią i tak go tracą, bo zostaje on objęty egzekucją komorniczą.

Podsumowując, osoby, które nie myślą o przyszłości i nie mają oszczędności. Pod wpływem zdarzeń losowych doznają szoku, bo ich pozornie bezpieczny status materialny ulotnił się niczym bańka mydlana. Ponadto nic nie wskazuje, że będzie jakakolwiek szansa powrotu do niego.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy?

Po pierwsze kupowanie mniejszej ilości jedzenia. W końcu, gdy ma się go za dużo, to ląduje ona zazwyczaj na śmietniku. Po drugie rozsądne używanie gazu, prądu czy wody. Udowodniono, że gdy ograniczy się do absolutnego minimum współczesne wygody cywilizacyjne, w kieszeni zostaje nawet kilkaset złotych rocznie.

Ograniczenie ilości kupowanych ubrań i elektronicznych sprzętów. Gdy kupuje się tylko to, co niezbędne w budżecie domowym zostaje trochę środków. Oszczędzić można również na wyjazdach i przyjemnościach typu kino lub fast food. Jak policzono, da się z tego zaoszczędzić całkiem pokaźną sumkę.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy w bardziej zdecydowany sposób

Po pierwsze odkładanie dwadzieścia procent pensji. Nawet gdy jest to tylko 200 złotych miesięcznie. To po roku uzbiera się 2400 złotych. Te pieniądze można przeznaczyć na wakacje. Sposobem na efektywniejsze oszczędzanie pieniędzy są lokaty. Jednak na spodziewany przyrost gotówki trzeba nieco poczekać.

Zdecydowanie szybciej pomnaża się oszczędności, inwestując w akcję giełdowe. Jednak jest to przedsięwzięcie bardzo ryzykowne i bez gruntownej wiedzy na temat finansów, lepiej go nie podejmować, gdyż można przegrać oszczędności życia.

Redakcja beauty-world-news.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Finansowanie pojazdów dla logistyki
walka z komarami

Skuteczna walka z komarami

25 sierpnia 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?

walka z komarami