Jak pielęgnować włosy kręcone? Najważniejsze porady

Jak pielęgnować włosy kręcone? Najważniejsze porady

Włosy kręcone charakteryzują się taką budową przez wzgląd na nierównomierne rozłożenie keratyny w każdym kosmyku. Dlatego też są one znacznie wrażliwsze od prostych i wymagają intensywniejszej opieki. Jak pielęgnować włosy kręcone?

Nie myj włosów zbyt często

Pamiętaj, że częste mycie kosmyków powoduje ich wysuszanie, które jest szczególnie szkodliwe dla włosów kręconych. Wystarczy poddawać je temu zabiegowi tylko tak często, jak to konieczne ze względu na przetłuszczanie się skóry głowy. Jeśli rzeczywiście musisz myć włosy codziennie czy co drugi dzień, bo w innym przypadku wyglądają bardzo nieestetycznie przy skalpie – postaraj się je zabezpieczać. Przed nałożeniem szamponu na skórę, na włosy od wysokości ucha nałóż lekką odżywkę. Dokładnie umyj skórę głowy i pozwól, by piana ze środka myjącego jedynie lekko oczyściła resztę.

Nie rozczesuj na sucho

Podczas gdy włosów prostych nie powinno się rozczesywać na mokro – to w przypadku tych kręconych znacznie większe znaczenie ma, by nie dotykać ich szczotką ani grzebieniem, gdy są suche. To spowoduje ich spuszenie i uszkodzenie. Najbezpieczniej jest rozczesywać kosmyki gdy znajduje się na nich odżywka, a gdy to nieefektywne lub z jakichś względów niemożliwe – spryskaj je odżywką bez spłukiwania i wówczas, wciąż mokre, rozczesz. Następnie, jeśli chcesz uzyskać piękny skręt, ugnieć je delikatnie palcami. Tak potraktowane włosy odwdzięczą się pięknym wyglądem. Jeżeli potrzebujesz odświeżyć skręt pomiędzy myciami – spryskaj włosy na przykład wodą z odżywką aż będą dość mocno wilgotne i wówczas rozczesz.

Nie zapominaj o nawilżaniu

Kręcone włosy bardziej niż proste czy falowane wymagają odpowiedniego nawilżenia, a także zabezpieczania przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Są bardzo podatne na uszkodzenia i utratę wilgoci, a wtedy zaczynają być bardzo spuszone i wyglądają po prostu nieestetycznie. Dlatego też należy przy każdym myciu używać dobrej jakości, nawilżających odżywek. Umożliwią one utrzymanie kosmyków w jak najlepszym stanie i jednocześnie zapewnią im doskonały skręt. Uważaj jednak, by ich nie przeciążyć: jeśli tak się stanie, włosy zaczną wyglądać jakby były nieustająco przetłuszczone. W takiej sytuacji oczyść je nieco silniejszym szamponem bez dodatku silikonów i innych zbędnych substancji, a następnie – nałóż łagodniejszą odżywkę.

Zarówno w przypadku włosów kręconych, jak i prostych – warto pamiętać również o ich zabezpieczaniu. W tym celu zakup na przykład malutkie opakowanie olejku arganowego (lub innego preferowanego) i pokrywaj kropelką produktu włosy od ich połowy.

Jeśli możesz – unikaj stylizacji na gorąco

Mamy tu na myśli zarówno prostowanie, jak i „wspomaganie” skrętu lokówką. W obydwu przypadkach wysoka temperatura prowadzi do uszkodzenia struktury włosa i tym samym sprawia, że – szczególnie delikatne loki – prezentują się dużo gorzej niż wcześniej. Gdy potrzebujesz użyć lokówki czy prostownicy – koniecznie pokryj włosy kosmetykiem termoochronnym, który pozwoli choćby częściowo uchronić włosy przed uszkodzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *