Jak zarządzać długami, by nie były one dużym obciążeniem?

Jak zarządzać długami, by nie były one dużym obciążeniem?

Długi kojarzą nam się z problemami i ogromnym wyzwaniem. Nie zawsze jednak zaciągnięcie kredytu jest złym rozwiązaniem. Ważne jest jednak racjonalne gospodarowanie nie tylko swoimi oszczędnościami, ale również zadłużeniem. Jak zarządzać długami, by nie były one dużym obciążeniem?

Kredyt – nie zawsze jest zły

Życie obfituje w nieprzewidziane sytuacje, które czasami wymagają podjęcia kroków, które na pierwszy rzut oka wydają się być niekorzystne. Tak właśnie sytuacja wygląda, gdy decydujemy się na kredyt.

Nie znaczy to, że jest to zawsze zła decyzja. Zakup nieruchomości za gotówkę dla wielu osób będzie nieosiągalny przez całe życie. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego sprawia, że możemy stać się właścicielem nieruchomości i nie jesteśmy skazani na wynajmowanie nieruchomości, która nigdy nie stanie się naszą własnością.

Kredyty gotówkowe to również forma pożyczki, z której czasami musimy skorzystać. Problem pojawia się, gdy wysokość zobowiązania okazuje się przekraczać możliwości wierzyciela.

Kontrola budżetu

Zastanawiając się, jak zarządzać długami należy rozpocząć od ścisłej kontroli codziennych wydatków.

Sytuacja, w której wydatki domowe przerastają dochód rodziny jest poważnym problemem. Bardzo dobrym zwyczajem jest zapisywanie wydatków. W takiej sytuacji bardzo łatwo dostrzec, gdzie wydajemy pieniądze, które tak naprawdę mogłyby zostać w domu.

Do kontroli wydatków można stworzyć arkusz kalkulacyjny w komputerze czy zapisywać je w notatniku telefonu. Bardzo ważne jest, by nie pomijać żadnych wydatków. Równie ważne jest pogrupowanie wydatków na te, z których zrezygnować nie możemy oraz te, które jesteśmy w stanie ograniczyć.

Rzetelna kontrola wydatków najprawdopodobniej pokaże, że należy ograniczyć wydatki na przyjemności. Nie zawsze jednak musi się to okazać dużym wyzwaniem. Może okazać się, że redukcja oświetlenia w domu pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a jedzenie „na mieście” należy ograniczyć do jednego dnia w tygodniu. Czasami kilka zmian potrafi bardzo mocno wpłynąć na domowy budżet.

Co jeszcze można zrobić?

Zastanawiając się, jak zarządzać długami nie można pominąć rozmów z kredytodawcą. Bardzo często okazuje się to dobrym sposobem na zapanowanie nad rosnącym zadłużeniem.

Restrukturyzacja zadłużenie, która będzie polegała na wydłużeniu okresu kredytowania jest szansą na dostosowanie rat kredytu do możliwości finansowych. Czasami dobrym rozwiązaniem okazuje się kredyt konsolidacyjny, który pozwoli na zsumowanie wszystkich zobowiązań, ustalenie jednej raty oraz wydłużenie okresu kredytowania.

Warto wiedzieć, że w przypadku decyzji odmownej nie należy się poddawać, lecz poszukać pomocy w innych instytucjach finansowych. Odmowa jednego banku nie jest równoznaczna z taką samą decyzją w innych bankach.

Zarządzanie własnymi finansami nie jest łatwym zadaniem. Wymaga samodyscypliny i racjonalnego podejmowania decyzji, co nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jest to jednak sposób na opanowanie problemów finansowych i wyjście z zadłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *