Co trzeba wiedzieć, by inwestycja w fotowoltaikę była opłacalna?

Co trzeba wiedzieć, by inwestycja w fotowoltaikę była opłacalna?

Spośród odnawialnych źródeł energii to właśnie panele fotowoltaiczne cieszą się największym zainteresowaniem. Nie ma się czemu dziwić. Ceny prądu nie są niskie, więc posiadanie własnej elektrowni słonecznej wydaje się być kuszącą perspektywą. Co trzeba wiedzieć nim przystąpimy do montażu paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne – co trzeba wiedzieć?

Inwestycja w fotowoltaikę jest kuszącą perspektywą, ale nadal dosyć tajemniczą. Warto wcześniej dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczach o panelach fotowoltaicznych, by umieć podjąć racjonalną decyzję o inwestycji.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które odpowiedzialne są za zamianę energii słonecznej w elektryczną. Ogniwa zbudowane są z krzemu, który wchłania promienie słoneczne. Po zastosowaniu odpowiednich złącz i urządzeń, które tworzą obwód elektryczny możliwe jest uzyskanie energii elektrycznej.

Dzięki postępowi technologi nie trzeba się martwić, że panele fotowoltaiczne w pochmurne dni nie są w stanie wyprodukować energii. Korzystają w takich sytuacjach z promieni rozproszonych, dzięki czemu wyprodukują energię, będzie jej tylko mniej. Panele cienkowarstwowe radzą sobie w pochmurne dni lepiej, panele polikrystaliczne – gorzej.

Kiedy warto założyć instalację fotowoltaiczną?

Przed montażem instalacji fotowoltaicznej warto zastanowić się nad kilkoma, bardzo istotnymi zagadnieniami. Inwestycja w fotowoltaikę będzie opłacalna wyłącznie, gdy panele zostaną zainstalowane w miejscu, do którego słońca ma duży dostęp i nic nie zacienia dachu budynku.

Bardzo ważne jest umieszczenie paneli w miejscu, gdzie nie ma tymczasowego zacienienia. Drzewo czy sąsiedni budynek, który będzie utrudniał dostęp słońca to zawsze wada w instalacji. Warto poszukać miejsca, w którym słońce będzie przez cały dzień.

Przed montażem instalacji należy również zastanowić się, gdzie najczęściej wieje wiatr czy spada śnieg. Jest to bardzo ważne w przypadku konieczności czyszczenia instalacji.

Kolejnym elementem jest kąt nachylenia paneli. Nie jest zalecane montowanie paneli w poziomie, gdyż mogą ulegać szybkiemu zabrudzeniu. Na płaskim dachu montaż instalacji fotowoltaicznej jest możliwy, ale wiąże się to z dodatkowym kosztem, jakim jest zamontowanie odpowiednich systemów utrzymujących panele pod odpowiednim katem. Panele zamontowane pod odpowiednim katem są czyszczone przez opady deszczu.

Koniecznie trzeba również pamiętać o chłodzeniu instalacji. Nie prawda jest, że im więcej jest paneli fotowoltaicznych, tym korzystniejsza jest inwestycja w fotowoltaikę, a ilość wytwarzanego prądu rośnie. System również może się przegrzewać dlatego konieczne jest zamontowanie odpowiedniej ilości paneli słonecznych.

Inwestycja w fotowoltaikę jest bardzo kusząca propozycją. Wyprodukowany w ten sposób prąd można spożytkować w dowolny sposób. Jest to rozwiązanie korzystne ze względów ekonomicznych jak i ekologicznych. Fotowoltaika nie generuje hałasu, ani żadnych innych szkodliwych substancji, które mogą być nie korzystne dla nas bądź dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *