Dogrzewamy mieszkanie, czyli zalety kominków w domu

Dogrzewamy mieszkanie, czyli zalety kominków w domu

Ogień to żywioł, który symbolizuje odwagę, pasję, ekspansję, ale również przemianę. Zdarza się niezwykle niszczycielski, ale ujarzmiony, daje ciepło i radość. Któż nie cieszy się w środku zimy, gdy przemarznięci ogrzewamy dłonie nad ciepłym piecykiem lub grzejnikiem, a w środku lata patrzymy w niespokojne płomienie ogniska? Dlatego kominek to niezwykle pożądany obiekt w naszym domu.

Jeśli tylko mamy możliwości, to zdecydowanie warto

Gdy jesteśmy w fazie projektu swojego domu, to już wtedy warto rozważyć instalację takiego urządzenia u siebie. Zdecydowanie pomoże to obniżyć koszty oraz możemy jeszcze zdecydować o jego rodzaju. W innym wypadku nie mamy już potem zbyt dużego wyboru lub może to wymagać gruntownego remontu. Zalety kominków w domu są bardzo duże i jest ich zdecydowanie więcej niż ewentualnych wad. Najczęściej ich wybór podyktowany jest modą i niezwykłym klimatem, jaki budują wokół siebie kominki. I tak to jest również przedstawiane na zdjęciach: pełgające płomienie, które romantycznie rozświetlają przytulne pomieszczenie, a my z wyciągniętymi nogami i kubkiem ciepłej herbaty patrzymy nostalgicznie w ten jasny i ciepły punkt. Jednak zalety kominków w domu nie kończą się na takim refleksyjnym romantyzmie. Ich wybór podyktowany jest również oszczędnością w ogrzewaniu domu. W zależności od tego, na jaki zdecydujemy się model, to rozpalony kominek generuje wystarczająco dużo ciepła, by dogrzać wyziębiony salon. Możemy więc posiłkować się takim źródłem ogrzewania, szczególnie w porach przejściowych jak jesień czy wiosna. Zalety kominków w domu koncentrują się również wokół takich kwestii, jak mniejsza wilgotność powietrza. Rzeczywiście żywy ogień i ciepło, które roztacza, wpływa pozytywnie na zmniejszenie wilgotności w naszym domu. Ściany i sufity zostają porządnie dogrzane, zmniejsza to ryzyko pojawienia się nieestetycznych plam z pleśni i grzybów, szczególnie w rogach mieszkania. Skutecznie pozbędziemy się również nieprzyjemnego, wilgotnego zapachu.

Niezwykły element zdobniczy

Zalety kominków w domu, jakie są często wymieniane, to przede wszystkim ich niezwykły efekt dekoracyjny. Wnętrza ze stylowymi kominkami są bardzo eleganckie i wyszukane. Mogą mieć różnorodny kształt i być wykonane z różnorakich materiałów. Nowoczesne aranżacje kominków korzystają z niezwykle ciekawych rozwiązań, które wykorzystują do tego naturalne kamienie i minerały, jak marmur, piaskowiec czy granit oraz naturalną, czerwoną cegłę, szkło, drewno, a nawet dekoracyjne i ręcznie malowane kafelki. Aby cała konstrukcja zbytnio nie ciążyła, elementy zabudowy można również wykonać z płyt gipsowych i wykończyć tynkiem strukturalnym.
Zalety kominków w domu są tak duże, że z przymrużeniem oka patrzy się na ich ewentualne wady. Jedyną i najczęściej wymienianą wadą, jest dość duży koszt montażu tego urządzenia. Częstsze zabrudzenia ścian i związane z tym ich malowanie, możemy podciągnąć zdecydowanie pod zalety kominków w domu, ponieważ odświeżone i czyste ściany są zawsze pożądane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *