Jak segregować śmieci? Praktyczne porady

Jak segregować śmieci? Praktyczne porady

Powszechnie wiadome jest to, jak ważne jest dbanie o środowisko. Coraz więcej mówi się o plastiku zalegającym w oceanach czy globalnym ociepleniu, które niszczy nasz klimat. Mogłoby się wydawać, że my, jako jednostki, nie mamy na to wpływu i nie możemy tego zmienić. Każdy może jednak segregować śmieci. Jak segregować śmieci w poprawny sposób?

Kategorie i ich kolory

Mamy kilka kategorii segregacji odpadów. Przypisane są im konkretne kolory (worka bądź pojemnika na śmieci). Są to:
– papier (niebieski worek bądź pojemnik),
– metale i tworzywa sztuczne (żółty),
– szkło (zielony),
– bio (brązowy),
– odpady zmieszane (czarny),
– opcjonalnie: liście.

Kolorystyka i podział segregacji zmieniły się. Kiedyś plastik i metale były osobnymi kategoriami (metale miały kolor różowy/czerwony), jednak obecnie to już nie obowiązuje.

Papier

Do niebieskiego pojemnika wrzucić możemy tekturę, makulaturę, gazety, kartki, podarte dokumenty. Nie można tam jednak wrzucać papieru z folią, pieluch, kartonów po mleku czy papieru, który jest brudny bądź tłusty. Jeśli mamy karton, do którego przyklejona jest taśma klejąca (np. z przesyłki kurierskiej), najlepiej będzie po prostu odkleić taśmę i wrzucić ją do worka żółtego. Kartony po mleku również należą do kategorii tworzyw sztucznych. Papier zabrudzony czy artykuły higieniczne trzeba uznać za odpady zmieszane.

Metale i tworzywa sztuczne; szkło

Metalowe puszki (oprócz tych po farbach), styropian i to, czego jest najwięcej, czyli plastik, to kategoria „metale i tworzywa sztuczne”. Nie należy tu jednak wrzucać opakować po aerozolach, naczyń jednorazowych czy opakowań ubrudzonych tłuszczem. Puste kapsułki do kawy (np. Nespresso) nie powinny być włożone do żółtego worka, a oddane do specjalnych punktów w sklepach firmowych.

Do worka zielonego, czyli do szkła, wrzucamy puste szklane butelki, słoiki (bez nakrętek, które powinny znaleźć się w worku żółtym). Należy jednak pamiętać, by nie wrzucać tu potłuczonej porcelany czy spalonych żarówek i baterii, które należy oddać w specjalnych punktach, zwykle znajdujących się w sklepach z RTV i AGD czy marketach.

Bio a liście

Do pojemnika brązowego (bio) wrzucamy skorupki, fusy po kawie czy herbacie, resztki i skórki z owoców i warzyw. Nie powinny się tam znaleźć kości ani trawy. Liście to opcjonalna, osobna kategoria, zwykle odbierane są raz w tygodniu na osiedlach. Worek na liście jest czarny, ale ma zielone napisy. Tam należy wkładać skoszoną trawę, liście czy małe gałązki.

Jak segregować śmieci, żeby było nam łatwo?

Segregowanie odpadów może wydawać się skomplikowane, ale można się do niego przyzwyczaić. Jeśli mamy na to miejsce, możemy mieć osobne kosze. Jeśli nie mamy tyle przestrzeni, wystarczy kosz na odpady zmieszane, osobny worek na tworzywa sztuczne i papierowa reklamówka na papier bądź odkładanie makulatury np. na parapecie i wynoszenie jej co 2-3 dni. Szklane butelki można kłaść obok kosza, bo zwykle jest ich mało. Odpady bio należy usuwać na bieżąco. Każdy powinien wyrobić sobie swój sposób, by było mu łatwo. Wystarczy wrzucać puste opakowania do odpowiedniego miejsca, by pomóc naszej planecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.