Odkwaszanie organizmu – na czym polega i kiedy jest konieczne?

0
188

Temat zakwaszenia organizmu stał się w ostatnim czasie niezwykle popularny. Wszystko to za sprawą wszechobecnych reklam suplementów, których działanie ma na celu przywrócić równowagę kwasowo — zasadową organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że odkwaszanie organizmu to długotrwały i złożony proces, który poprawie przeprowadzony, przyniesie realną poprawę jakości życia.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Odczynnik pH zdrowego człowieka oscyluje w granicach 7,35 – 7,45. Organizm funkcjonuje sprawnie tylko wtedy, kiedy zachowana zostaje równowaga kwasowo — zasadowa, czyli innymi słowy, kiedy pH krwi nie wykracza poza przyjętą normę. W sytuacji, gdy organizm odnotowuje zwiększoną podaż kwasów, które wprowadzane są wraz z pożywieniem, dochodzi do zachwiania równowagi kwasowo — zasadowej, co objawia się szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości.

Objawy zakwaszonego organizmu

W środowisku medycznym przyjęło się, że zakwaszenie organizmu dzieli się na trzy etapy, podczas których organizm wysyła różne sygnały, świadczące o tym, że dzieje się coś niepokojącego.
Objawami pierwszego etapu zakwaszenia organizmu są: problemy z trawieniem, bóle głowy, mięśni i stawów, wypryski na skórze, PMS, senność, brak koncentracji i chroniczne zmęczenie. Odkwaszanie organizmu na tym etapie pozwoli uniknąć dalszej degradacji organizmu, której objawy stają się coraz bardziej uciążliwe.
Drugi etap zakwaszenia organizmu jest stanem, który w dotkliwy sposób obniża jakość życia. Do objawów tego etapu zalicza się między innymi: obniżenie odporności, częste infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, endometrioza i problemy z zajściem w ciążę, silne i częste bóle głowy, alergie, cukrzyca i otyłość. Drugi etap zakwaszenia organizmu uderza także w psychikę człowieka i może być przyczyną depresji i problemów z zapamiętywaniem podstawowych rzeczy. Przy takich objawach konieczne jest kompleksowe odkwaszanie organizmu, które pozwoli na powrót do pełni zdrowia. Jeśli jednak zaniedbamy objawy świadczące o zaawansowanym zakwaszeniu organizmu, grozi nam poważna utrata zdrowia. Trzeci, czyli ostatni i najcięższy, etap jest poważnym stanem, w którym wystąpić mogą objawy takie jak nowotwory czy choroby autoimmunologiczne.

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Za naruszenie równowagi kwasowo — zasadowej organizmu odpowiedzialna jest w głównej mierze nieprawidłowa dieta, polegająca na niezbilansowanym i nieumiejętnym łączeniu pokarmów. Produktami zakwaszającymi organizm są przede wszystkim mięso, nabiał, jaja, produkty zbożowe oraz kawa, herbata i alkohol. Spożywanie powyższych produktów nie jest jednak niezdrowe samo w sobie. Problem pojawia się w momencie ich nadmiernej podaży.

Odkwaszanie organizmu

Aby upewnić się, że powyższe objawy są na pewno wynikiem zakwaszenia organizmu, warto wykonać badanie nazywane gazometrią, które określa poziom pH krwi. Jeśli odczynnik pH naszej krwi znajdzie się poza przyjętą normą, możemy być pewni, że mamy do czynienia z zakwaszonym organizmem. W takim przypadku należy niezwłocznie przystąpić do leczenia. Odkwaszanie organizmu jest długotrwałym procesem polegającym na całkowitej zmianie nawyków żywieniowych. Aby efektywnie przeprowadzić proces odkwaszania organizmu, najlepiej udać się do poradni dietetycznej, w której specjaliści przygotują dla nas specjalną dietę alkalizującą. Oprócz tego, należy koniecznie zrezygnować z używek oraz ograniczyć sytuacje stresowe, a także wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Odpowiednia dieta polegająca na wprowadzeniu stosunkowo dużej ilości alkalizujących warzyw, owoców oraz kasz, ćwiczenia i relaks są kluczem do odzyskania pełni zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here