Pielęgnacja cery suchej – o czym pamiętać?

0
184

Pielęgnacja cery suchej jest szczególnie wymagająca. Taka skóra bardzo łatwo ulega uszkodzeniom – latem związanym z nadmiernym działaniem słońca, a zimą – w związku z niesprzyjającymi temperaturami i często ostrym wiatrem. Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację takiej skóry. W jaki sposób?

Nawilżaj od środka

Nawet najlepsze i najdroższe kremy nie dadzą optymalnym efektów, jeśli nie zapewnisz skórze odpowiednich dostaw wody od wewnątrz. Oznacza to nic innego jak… picie dużych ilości płynów na co dzień. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna wypijać około 2 litrów wody dziennie, choć jest to kwestia osobnicza i jedni będą potrzebować jej nieco więcej, inni – odrobinę mniej.

Niewiele osób wie, że gdy pojawia się uczucie pragnienia, jesteśmy już znacząco odwodnieni. Nie powinno się jednak nawadniać organizmu „na hura”: wypicie szklanki wody duszkiem nie zapewni odpowiedniej dostawy płynów do organizmu, a raczej sprawi, że przeleci on przez nas i zostanie wydalony. Aby odpowiednio zaopatrzyć wszystkie organy, a także skórę w wodę – należy pić powoli, ale regularnie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie butelki na przykład z połową dziennej porcji wody i picie jej niewielkimi łyczkami co jakiś czas. Weź również pod uwagę, że kawa i herbata odwadniają, dlatego pijąc je – tak naprawdę powinieneś odrobić straty w wodzie.

Dobrej jakości kremy

Skóra sucha wymaga codziennego nawilżania i natłuszczania również z zewnątrz. Zaopatrz się w dobrej jakości kremy na dzień i na noc. Nie kupuj rozwiązań łączonych, bowiem taki krem nie spełnia potrzeb cery ani za dnia, ani w nocy: jest opcją po środku, która nie zadowoli skóry ani w nocy (gdy niezbędne jest intensywne nawilżenie oraz natłuszczenie), ani za dnia (gdy chcemy postawić na ochronę i delikatne nawilżanie).

Zdecyduj się na kremy najlepiej tej samej firmy – prawdą jest bowiem to, co producenci piszą na opakowaniach: składy są dobrane tak, by się wzajemnie uzupełniały. Producenta dostosuj do własnych potrzeb oraz preferencji, jednak w miarę możliwości pielęgnuj cerę produktami z tej samej serii – przeznaczonej do cery suchej.

Zabezpieczaj skórę

Jak już wspomnieliśmy wyżej – cera sucha jest znacznie delikatniejsza od normalnej czy przetłuszczającej się. To dlatego u osób, które posiadają suchą skórę, w pierwszej kolejności pojawiają się podrażnienia zimą i schodzi skóra – po nadmiernej ekspozycji na słońce latem.

Na cały rok poszukuj kremów z filtrem na dzień. Pamiętaj, że nie tylko latem słońce wpływa na naszą skórę – również w pozostałe pory roku oddziałuje ono na naskórek, który – jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony – przesusza się jeszcze bardziej. Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, wybierz filtr 30 SPF. Gdy nie masz aż tak dużych problemów – wystarczy lżejszy filtr.

Zimą, w szczególnie trudną dla skóry pogodę (niska temperatura połączona z wiatrem i deszczem) dodatkowo zabezpiecz się tłustą warstwą kremu ochronnego. Faktem jest, że nie prezentuje się on najlepiej, jednak po wejściu do pomieszczenia można go zetrzeć, a zapewni on ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here