Przytulna łazienka – funkcjonalna aranżacja łazienki

Przytulna łazienka – funkcjonalna aranżacja łazienki

Łazienka jest szczególnym miejscem w naszym domu. Jest to miejsce przeznaczone na higienę, ale również miejsce prac domowych, jeżeli nie mamy możliwości stworzenia pralni poza łazienką. Nie zapominajmy jednakże, że jest to również oaza naszego relaksu.
Wiele kobiet uwielbia w spokoju przygotowywać makijaż, mając wszystkie niezbędne kosmetyki pod ręką. Rano, czasem w pośpiechu, chcemy wziąć szybki prysznic przed wyjściem do pracy. Wieczorem marzy nam się długa, gorąca i zmysłowa kąpiel… Każdy sam musi podjąć decyzję na czym najbardziej zależy jemu i jego rodzinie przy urządzaniu tego pomieszczenia.

Higiena – sprawa podstawowa

Nowoczesna łazienka przede wszystkim powinna być tak urządzona, aby utrzymanie w niej czystości było bajecznie proste. Ponadto musi być wygodna. Idealnie, gdy pozwala oszczędzać pieniądze, a więc jest też ekologiczna. Coraz popularniejsze stają się bezkołnierzowe muszle klozetowe. Brak uciążliwych w czyszczeniu zakamarków i załomków pozwala na szybkie i skuteczne umycie sedesu. Oszczędność czasu, a przede wszystkim higiena na najwyższym poziomie.
Aranżację łazienki należy zacząć od przeanalizowania dostępnego miejsca, układu pomieszczenia oraz dostępności okien. Idealną jest sytuacja, gdy w naszym domu mamy możliwość budowy dwóch łazienek na potrzeby domowników oraz jednej dla odwiedzających nas gości.

Łazienka – lokalizacja w mieszkaniu

Łazienka powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, lecz o ile jest taka możliwość, nie powinna bezpośrednio przylegać do salonu ani jadalni. Większość osób wyznaje również zasadę, że łazienka nie powinna być umieszczona naprzeciwko drzwi. Dobrym pomysłem jest umieszczenie łazienki w sąsiedztwie sypialni. Wieczorna toaleta, poranne przebudzenie… jesteśmy o krok od naszej przytulnej łazienki.

Funkcjonalna aranżacja łazienki

Aranżując łazienkę kluczowa jest jej wielkość, a ta niestety często podlega ograniczeniom niezależnym od naszej woli. W zależności od dostępnej powierzchni decydujemy o wyposażeniu jej w poszczególne urządzenia i elementy.
Bidet
Jest to urządzenie, które znacznie ułatwia i przyspiesza wiele czynności higienicznych, w związku z czym staje się obecnie standardem. Niestety, nie zawsze dysponujemy dostępnym miejscem. Rozwiązaniem jest zastosowanie sedesu z funkcją bidetu. Oszczędzamy miejscu przy zachowaniu pożądanej funkcjonalności.
Pralka
Pralkę możemy również umieścić w kuchni, jeżeli w łazience brak dostępnego miejsca lub zwyczajnie wolimy te strefę „wyrzucić” z łazienki. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie osobnego pomieszczenia, pralni, które będzie służyło tylko do prania, prasowania, suszenia ubrań. Jest to znacznie wygodniejsze i komfortowe rozwiązanie, lecz niestety nie zawsze dysponujemy odpowiednio dużym mieszkaniem lub domem.
Wanna czy prysznic?
Prysznic pozwala oszczędzać wodę, czas i miejsce, jest więc idealnym rozwiązaniem w małych łazienkach. Jednak wanna daje możliwość komfortowego relaksu przy świecach z lampką wina. Wiele osób to uwielbia, a równie sporo tęskni za tym luksusem, gdyż zbyt mała łazienka nie pozwala na instalację wanny. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, najlepiej wyposażyć łazienkę jednocześnie w wannę i prysznic.
Lustro
Powinno być duże, dobrze oświetlone i łatwe w czyszczeniu. Oprócz tego konieczne jest posiadanie szafek i półek, które umożliwią przechowywanie kosmetyków i wyposażenia nie narażając ich na działanie wilgoci.
Gdy już wiemy jakie urządzenia chcemy zainstalować w naszej łazience ostatnim etapem jest finalna aranżacja. Celem, który nam powinien przyświecać to stworzenie ergonomicznego ułożenia wszystkich urządzeń. Zwróćmy uwagę na możliwość bezkolizyjnego poruszania się oraz łatwego dostępu w trakcie korzystania z łazienki do kosmetyków.
Harmonicznie i estetycznie urządzona łazienka przez wiele lat będzie wyglądała przyjemnie i estetycznie, nawet pomimo nieuchronnie zmieniającej się mody.