Rośliny na taras – czym kierować się w ich wyborze?

0
116

Taras i balkon to często jedyne miejsca, gdzie możemy poeksperymentować z zielenią i różnorodnymi roślinami. Mamy zwykle na to czas od marca do końca października. Potem jest już zbyt zimno i ciemno, by rośliny dobrze się rozwijały. Ale te kilka miesięcy wystarczy, by cieszyć się niezwykłym, kwiatowym klimatem na naszym tarasie.

Z której strony słońce świeci

Wydaje nam się, że nasz taras będzie świetnie nadawał się do uprawy kwiatów i ziół, ale zanim wybierzemy wymarzone rośliny, weźmy pod uwagę to, jakie tak naprawdę serwujemy im warunki. Tarasy i balkony od południa charakteryzują się szczególnie silnym słońcem przez większą część dnia – nie wszystkie rośliny dobrze to zniosą. Rośliny na taras powinny być wybierane stosownie do ich stanowiska – tylko wtedy mamy gwarancję, że będą zdrowo i bujnie rosnąć. W sklepach dostaniemy rośliny na taras odpowiednie do każdy warunków, wystarczy tylko wcześniej zasięgnąć porady ogrodnika lub sprzedawcy. Możemy również poszukać informacji na serwisach internetowych czy blogach, które zwykle prowadzą prawdziwi pasjonaci.

Wybieramy kwiaty

Gdy już wiemy mniej więcej, jakie rośliny na taras najlepiej wybrać do naszego domu, możemy udać się na zakupy. Przy okazji zaopatrzmy się również w odpowiednie donice, w których będziemy sadzić rośliny. Tutaj również trzeba wybrać dobrze, ponieważ każda roślina ma inne wymagania. Jedne wolą wyższe donice, inne lepiej rosną w szerszych i płaskich, ale w tej kwestii powinien nam również pomóc sprzedawca w sklepie z roślinami. Do tradycyjnych podłużnych lub okrągłych donic z powodzeniem nadają się następujące kwiaty: stokrotki, bratki, aksamitki, niezapominajki, karłowate dalie, nasturcje, ale także goździki i dimorfetki. Do wiszących donic najlepiej wybierać pachnące surfinie (petunie), zwisające pelargonie o grubszych lub drobniejszych kwiatuszkach, które występują w najróżniejszej kolorystyce, begonie, lobelie czy fuksje. W doniczkach możemy również spróbować posadzić rośliny wieloletnie. To również odpowiednie rośliny na taras. Najbardziej popularne byliny to te z ozdobnymi liśćmi, jak bluszcze i wiciokrzewy, ale również dzwonki czy goździki.

Wybierzmy również krzewy

Oprócz kwiatów i bylin, dobre rośliny na taras to także krzewy i iglaki. Tutaj mamy również różnorodny wybór. Możemy zdecydować się na dość popularne gatunki, ale możemy również spróbować wprowadzić na nasz taras nieco egzotyki. W donicach dobrze sprawdzą się azalie, bukszpany, jałowce, różaneczniki, berberysy, wrzosy, karłowate hortensje, które pięknie kwitną całe lato. Rośliny odpowiednie na taras to również różnego rodzaju iglaki. W sklepach ogrodniczych możemy wybierać w miniaturowych świerkach, sosenkach, które rosną w mniejsze stożki lub kopułki. Spróbujmy również w domu posadzić cytrynę lub pomarańczę. Takie duże, własnoręcznie wyhodowane drzewko, z prawdziwymi owocami, będzie niezwykłą ozdobą naszego tarasu. Pamiętajmy również o tym, że rośliny na taras potrzebują również odpowiedniej ziemi, zasilania oraz regularnego podlewania – tylko wtedy będą dobrze się rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here