Budowa domku gospodarczego – na co zwrócić uwagę

0
189

Domek gospodarczy, to idealne miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych i innych sprzętów, gdy mamy ograniczoną przestrzeń w domu. Domek taki możemy wybudować sami lub skorzystać z gotowych już konstrukcji dostępnych na rynku.

Prawo a budowa

Budowa domku gospodarczego jest obwarowana prawie. Nie możemy tutaj pozwalać sobie na beztroskę i dowolność, tylko musimy budować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Art. 29 Prawa budowlanego precyzyjnie opisuje ten problem. W wypadku domku gospodarczego o powierzchni do 35 m2 nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, a jedynie musimy taki obiekt zgłosić w odpowiednim wydziale gminy. Budowa domku gospodarczego musi spełniać dodatkowe kryteria:
– może być tylko dwie takie konstrukcje na każde 500m2 powierzchni działki,
-powinien być usytuowany w odległości 3m od granicy działki ścianą bez drzwi i okien, oraz o 4m od granicy działki ścianą z oknami i drzwiami
-powinien być parterowy, oraz wolnostojący.
W innym przypadku inwestor powinien wystąpić do odpowiedniego wydziału gminy, o pozwolenie na budowę. w celu zgłoszenia budowy należy złożyć następujące dokumenty w terminie 21 dni przed rozpoczęciem planowanej budowy:
– zgłoszenie zamiaru budowy,
-odpowiednie szkice lub rysunki,
– oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
-inne niezbędne dokumenty wymagane przez urząd.

Domek gospodarczy, jak budować i na co zwracać uwagę

Mając już pozytywną decyzję o budowie domku gospodarczego, możemy przystąpić do wykonania pracy. Jeżeli nie dysponujemy umiejętnościami budowlanymi lub nie mamy czasu na samodzielną budowę, możemy zakupić godowy domek, nawet i w markecie budowlanym. Zaletą takich konstrukcji jest niewątpliwie to, iż jest ona gotowa, a nasza praca ogranicza się do przygotowania ławy fundamentowej pod domek. Wadą jest przede wszystkim to iż decydując się na gotowy projekt, pozbawiamy się szansy na własną indywidualną aranżacje obiektu. Musimy w tym wypadku iść na kompromisy i niejednokrotnie zrezygnować z niektórych planów. Budowa domku opartego o indywidualny projekt to zupełnie inna bajka. Mimo niewielkiej powierzchni 35m2 dobrze przemyślany projekt pozwoli zrealizować większość naszych pomysłów. Domek gospodarczy możemy zaprojektować i wykonać sami, nie potrzeba przy tym wielkich umiejętności. Warto jednakże fundamenty pod budowę wykonać w oparciu o zakupiony beton, a nie mieszany samodzielnie. Gwarantuje to jego stałe parametry. Najprościej, najszybciej i najtaniej będzie wybudować obiekt z drewna, oparty na konstrukcji szkieletowej. Dzięki temu jeszcze podczas budowy, czy już na etapie wykończenie będziemy mogli wprowadzać korekty w projekcie. Murowany domek natomiast takiej możliwości już nam nie da. Domek ogrodowy najczęściej będzie nam służył jeszcze jako warsztat, dlatego też warto podzielić sobie jego projekt na strefy: strefę warsztatową, oraz strefę do magazynowania. Unikniemy dzięki temu chaosu, oraz bałaganu w późniejszym jego użytkowaniu. Projektując domek ogrodowy starajmy się zachować spójność architektoniczną z naszym domem, dzięki temu nasze otoczenie będzie sprawiało wrażenie uporządkowanego, oraz przemyślanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here