Jak urządzić garderobę, która będzie spełnieniem marzeń?

Jak urządzić garderobę, która będzie spełnieniem marzeń?

Nowoczesna i funkcjonalna garderoba to marzenie wielu kobiet. Nie jest to zadnia tak trudne, jak mogło by się wydawać. O czym trzeba pamiętać, by urządzić garderobę, która będzie praktyczna?

Ile miejsca jest potrzebne?

Jeszcze do niedawna garderoba mogły cieszyć się osoby, które miały wolnostojący domek i mogły wygospodarować na ten cel odrębną przestrzeń. Dziś coraz więcej osób rezygnuje z szaf nawet mając mieszkania w blokach, by móc stworzyć garderobę.

Architekci wnętrz są przekonani, że najmniejszy możliwy metraż do założenia funkcjonalnej garderoby nie może być mniejszy niż 1,5 x 1,5 metra. Zastanawiając się, jak urządzić garderobę trzeba uświadomić sobie, że najważniejsze są półki oraz pojemne gabloty z drążkami na wieszaki.

Głębokość gabloty powinna mieć 60 – 70-cm, wtedy bez problemu wejdą wieszaki z ciuchami. Ważne jest zamontowanie drążków na różnych wysokościach, tak by można było umieścić ciuchy różnej długości. Koszule, bluzki oraz sukienki mini potrzebują wysokości 100 cm, by wisieć swobodnie. 150 cm jest niezbędne, by powiesić spodnie, długie spódnice i płaszcze.

Garderobę należy podzielić sobie na strefy, w których będą przechowywane konkretne rzeczy. Na wyższych półkach warto przechowywać odzież sezonową, do której nie musimy często się dostawać. Jest to również dobre miejsce na ręczniki, pościel czy obrusy.

Warto wygospodarować również miejsce na buty. Specjalne półki bądź podpisane kartony pozwolą zapanować nad chaosem, który często pojawia się w obuwiu. Jednocześnie dobrze zabezpieczone buty przez dłuższy czas będą wyglądały idealnie, nie ulegną żadnym zniszczeniom.

Czego nie może zabraknąć w funkcjonalnej garderobie?

Zastanawiając się, jak urządzić garderobę nie można zapomnieć o funkcjonalnych rozwiązaniach, które usprawnia system przechowywania. Półki nie są idealnym rozwiązaniem na wszystkie niezbędne rzeczy w garderobie.

Warto zadbać o szuflady na prowadnicach, które będą idealne do przechowywania bielizny oraz niewielkich topów. Pojemniki wyposażone w kółka mogą przydać się do przechowywania cięższych rzeczy. Warto jeszcze pamiętać o wiszących organizerach, koszach ażurowych czy tekturowych pudłach, które można podpisać.

Taka organizacja pomoże zapanować nad czapkami, szalikami czy biżuterię. Małe rzeczy, które są niezbędne są bardzo kłopotliwe do upilnowania. W garderobie, która będzie racjonalnie zaplanowana, a każda rzecz będzie miała swoje stałe miejsce jest to dużo łatwiejsze.

Oświetlenie i wentylacja – o tym nie można zapomnieć

Zadając sobie pytanie, jak urządzić garderobę koniecznie trzeba pomyśleć o oświetleniu, które pomoże w garderobie odnaleźć wszystkie niezbędne rzeczy.

Problem częściowo sam się rozwiążę, gdy w garderobie znajduje się okno. Jednak i tak oświetlenie jest niezbędne. Korzystanie z garderoby wyłącznie w dzień, przy świetle dziennym nie jest dobrym rozwiązaniem.

W garderobie sprawdzi się oświetlenie halogenowe, czy oszczędna listwa LED. Jeżeli jest to większe pomieszczenie może warto założyć eleganckie kinkiety boczne?

Bardzo ważne jest również zamontowanie kratki wentylacyjnej. Dzięki temu w garderobie nie pojawi się pleśń, a powietrze będzie suche i świeże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *